Jutlandia, czyli w podróż do Danii

Categories:turystyka

Aż siedemdziesiąt procent powierzchni Królestwa Danii to Jutlandia. Warto zatem przybliżyć krótko, co takiego w poszczególnych częściach Półwyspu Jutlandzkiego, rzeczywiście jest do zobaczenia. Zapraszamy do lektury poniższych fragmentów.

Na południu i w centrum
Zacznijmy od charakterystyki terenu Jutlandii Południowej oraz Jutlandii Środkowej. Są to tereny niezwykle przyciągające malowniczymi krajobrazami, które cechuje w szczególności charakter pagórkowaty. Dodatkowo, magnesem turystycznym zdecydowanie są niesamowite fiordy. Już w okresie Wikingów był to obszar tak modny i powszechny, że ustanowiono go wikingowym punktem kultury. Tam też ulokowane jest najstarsze miasto w Danii, którym okazuje się Ribe. Jakiś czas temu na terenie owej miejscowości powstało VikingeCenter, czyli normańska osada. To tam odwzorowywane jest życie dawnych średniowiecznych ludów. Niezbędne jest także odwiedzenie Vejle, to miasteczko także nawołujące swą tradycją do średnich wieków. Punktem obowiązkowym okazuje się też Legoland oraz znajdujący się tuż obok Givskud, który może pochwalić się niesamowitym, pokaźnym rozmiarowo parkiem safari. Kiedy już zwiedzimy Givskud, koniecznie udajmy się do Kolding, a tam podziwiać można fiordy, nad którymi miejscowość ta jest położona.

Jutlandia wschodnia
Na wschodnim obszarze Półwyspu Jutlandzkiego natomiast nie brak fiordów robiących naprawdę spore wrażenie. Jest tam co oglądać, a zwłaszcza park wodny Sommerland znajdujący się w miejscowości Djurs, Centrum Morskie Kattegat w Genaa, Aarhus. Randers oraz Silkeborg, Mariager uznawane za kultowe miasto róż, czy jeden z legendarnych wręcz punktów handlowych w całej Europie, nie tylko na terenie Królestwa Danii – Ebeltoft.