Dania – kompendium podstawowych wiadomości

Categories:Dania

Sezon wakacyjny w pełni, a Ty nadal nie wybrałeś wczasowego miejsca docelowego? Zachęcamy Cię do przyjrzenia się bliżej naszemu wirtualnemu poradnikowi i zarazem informatorowi w pigułce, który poświęcony jest tematyce Danii. Przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy dotyczące kluczowych faktów o Królestwie Kongeriget Danmark.

Podstawowe info
Zacznijmy od tego, że Dania jest formalnie królestwem. Znajduje się ona na terenie kontynentu europejskiego, w części geograficznej zwanej Skandynawią, to jest na samej północy. Spośród państw zaliczanych do grupy krajów nordyckich, jest to zdecydowanie najmniejszy obszar. W jego skład wchodzą także Wyspy Owcze, a także Grenlandia. Należy wiedzieć, że w 1973 roku Dania zyskała przynależność do Unii Europejskiej, z kolei jeżeli chodzi o jej sąsiadów, to graniczy z Niemcami – od strony północnej, a także ze Szwecją – ze strony cieśniny Sund.

Fakty polityczne
W zakresie charakterystyki ustroju politycznego Królestwa Danii, należy jednakże wspomnieć o tym, że jest tam monarchia konstytucyjna. Na czele owego kraju stoi królowa Małgorzata II, natomiast organem sprawującym ustawodawstwo okazuje się parlament, jaki zbudowany jest z jednej izby. Oficjalnie figuruje on w polityce pod nazwą Folketing, a w nim zasiada 179 deputowanych, którzy sprawują swoje funkcje przez cztery lata, bowiem tyle wynosi okres ich kadencji. Warto wiedzieć, że biorąc pod uwagę inne monarchie europejskie, Dania uchodzi za najstarszą. Ma ona zachowaną ciągłość dziedziczenia władzy.