Dania – geografia i turystyka

Categories:turystyka

Czy wiesz cokolwiek na temat jednego z najpiękniejszych krajów Europy? Mamy na myśli malowniczą Danię, która geograficznie, krajobrazowo i zabytkowo ma naprawdę wiele do zaoferowania swoim turystom. Warto zatem poczytać nasz wirtualny poradnik, aby przekonać się, że do owego obszaru Skandynawii rzeczywiście przydałoby się wybrać chociażby raz w życiu każdemu Europejczykowi.

Warunki naturalne
Jeżeli chodzi o charakterystykę warunków naturalnych panujących w Danii, to jest to obszar określany fachowo jako przejściowy. W zasadzie, pod względem geologicznym, cała powierzchnia omawianego Królestwa łączy się z trzonem kontynentalnym naszego kontynentu. Praktycznie zdecydowana większość terytorium kraju duńskiego powstała na etapie fazy ostatniego zlodowacenia. Co do współczesnego ukształtowania środowiska tego regionu europejskiego, należy wspomnieć obowiązkowo, że najwyższy punkt to Ydig Skovhoj, a cała Dania zaliczana jest do przodujących krajów, jeśli mowa o nizinach. Najwięcej, bo aż siedemdziesiąt procent terenu duńskiego to Półwysep Jutlandzki. Potocznie na tenże obszar mówi się Jutlandia, a więc Jylland. Pozostałe fragmenty, oficjalnie ujmowane w graniach Danii, to czterysta sześć wysp, a zaledwie 79 stanowi miejsca zamieszkałe, w tym kluczowa i dominująca jest Zelandia. Nie wolno także zapominać o Lolland, Bornholm, czy tez wyspie Fionia, Als, Mon, Romo, Langeland. Główne miasta to oczywiście stolica, a więc zamieszkała przez ponad pięćset tysięcy ludzi Kopenhaga, Alborg, Odense i Esbjerg.

Roślinność
Dominujące są na terenie Danii lasy bukowo-dębowe oraz jesionowe, których jest zdecydowanie najwięcej. Dodatkowo, warto wspomnieć także o licznych wrzosowiskach i gruntach ornych, jakie wyróżniają ten kraj na tle wielu innych obszarów kontynentu europejskiego. Powszechne są w owym Królestwie widoki pastwisk, łąk, lasów, które wypełniają jakieś dwanaście procent powierzchni całego państwa.

Podróżowanie
Wybierasz się do Danii? Nic dziwnego, turystyka rozwija się tam na bardzo wysokim poziomie, kwitnąc od lat i systematycznie poszerzając statystyki odwiedzin nie tylko pięknej Kopenhagi stanowiącej tamtejszą stolicę, ale i wielu innych miejscowości również mniej obleganych i nie tak gęsto zamieszkiwanych. Warto wspomnieć, iż najwięcej turystów przybywa do Królestwa Danii ze Szwecji, Niemiec i Norwegii.